Przejdź do treści

Wręczenie nagród w konkursie na najlepsze dania i potrawy z papryki

  Konkurs LGD „Razem dla Radomki” na najlepsze dania i potrawy z papryki rozstrzygnięty podczas XX jubileuszowych Targów Papryki w Przytyku.

  18 sierpnia 2019 w Słowikowie pod Przytykiem spotkali się na Ogólnopolskich Targach Papryki producenci, hurtownicy, handlowcy tego smacznego i wyjątkowo zdrowego warzywa. Jak zwykle była to również okazja do zabawy oraz promowania papryki. Rolnicy mieli okazję poznać oczekiwania przetwórców i producentów papryki, nowe tendencje w marketingu produktów rolnych, ale też handlu, który musi sprostać coraz większym wymaganiom.

  Podczas jubileuszowych XX Targów Papryki miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze dania i potrawy przygotowane z papryki (edycja 2019). Konkurs organizowany jest cyklicznie przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”. Uczestnicy konkursu przygotowali w tym roku ciekawe i wyszukane potrawy, które cieszyły nie tylko oko, ale też wyśmienicie smakowały. Komisja konkursowa po długich obradach przyznała nagrody i wyróżnienia.
  Celami konkursu są: kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej południowego Mazowsza, wyszukanie potraw regionalnych i lokalnych, mogących stać się wizytówką obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju, promowanie produktu tradycyjnego jakim jest Papryka Przytycka, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych, wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami, wspieranie lokalnej tożsamości.

  Jury w konkursie przyznało trzy nagrody główne za:

  1. Piernik z paprykąprzygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i okolic;
  2. Paprykę Przytycką z serem kozim skrzyneckimprzygotowaną przez Lokalne Stowarzyszenie Kobiet ze Skrzynna;
  3. Musztardę paprykową przyrządzoną przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Na ludową nutę” z Bieniędzic;
   Wyróżnienia przypadły Pani Agnieszce Czubak za Meksykańskie ruloniki,Pani Alinie Wachnickiej za Diabelskie raciczki oraz Pani Kamili Kawińskiej za Leczo z leśną nutą i Pani Ludwice Nowak za Placuszki z papryki. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

  Targi to okazja do prezentacji nowości związanych z produkcją i handlem papryką.LGD „Razem dla Radomki” zaprezentowała się ze stoiskiem wystawienniczym na którym prócz publikacji promowała lokalnych producentów i lokalne produkty m.in. Paprykę Przytycką. Na targach zaprezentowano maszyny rolnicze, środki ochrony roślin, sprzedawano produkty regionalne i lokalne; takie jak miód, czy też smakołyki wytworzone na bazie Papryki Przytyckiej, która nie zapominajmy jest produktem tradycyjnym. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie dla dzieci były karuzele i dmuchane zjeżdżalnie, dla dorosłych zaś bogaty program artystyczny. Najpierw odbyła się msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku. Po nabożeństwie paprykowe święto przeniosło się do Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. Organizatorami imprezy byli tradycyjnie Wójt Gminy Przytyk oraz Starosta Radomski, patronat honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  XX Ogólnopolskie Targi Papryki trwały do późnych godzin wieczornych i zakończyły się pokazem sztucznych ogni.

  gmina jedlińskGmina Jedlińsk gmina przysuchaGmina Przysucha gmina przytykGmina Przytyk gmina wieniawaGmina Wieniawa Gmina Wolanów  gmina zakrzewGmina Zakrzew mazowiecka izba rolniczaMazowiecka Izba Rolnicza  Mazowiecki Oddział Doradztwa RolniczegoMazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego  Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa RolnegoCentrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego  Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej PolskiejZrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

  Skip to content