Przejdź do treści

Światowy Dzień Papryczki chili – 3 lipca

  Historia chili

  Papryczka chili jest jedną z najbardziej popularnych i najbardziej rozpoznawalnych przypraw na świecie. Swoje zastosowanie znalazła w kuchniach regionalnych Indii na Dalekim Wschodzie czy w Azji. Zmielona papryczka nazywana jest „pieprzem cayenne”, „pieprzem gwinejskim”, „pieprzem kajeńskim” lub „chilli”. Nazwa papryczki prawdopodobnie wywodzi się od indiańskiego słowa „txili” Miejscem uprawy papryczki chili jest Peru. Europejskim odkrywcą ostrej przyprawy był Krzysztof Kolumb.

  Odmiany papryki:

  • Lombak (Lombok) chili – średnio ostra odmiana papryczki, używana w kuchni syczuańskiej oraz indonezyjskiej i indyjskiej. Lombak wykorzystuje się do produkcji sambal oelek.
  • Tajskie papryczki chili (bird’seye chili) – ostre małe papryczki stosowane przeważnie w kuchni tajskiej, wietnamskiej, ×lipińskiej i indyjskiej.
  • Holland chili – długie, mało ostre papryczki, stosowane w azjatyckich sałatkach. Bardzo popularne w Polsce.
  • Chilaca – ostra papryczka w kolorze czekolady, ze względu na pomarszczoną skórkę zwana jest „rodzynką”.
  • Jalapeno – bardzo ostra papryczka o zielonych lub czerwonych owocach. Idealnie nadaje się do zup, sosów, mięs oraz serów.
  • Pepperoni – pepperoni jest posiadaczką słodko-ostrego smaku, która swoje zastosowanie znalazła w pizzy.
  • Tabasco – ostra papryka z której pochodzi słynny sos Tabasco.

  Smak, zapach i właściwości

  Gdy pierwszy raz mamy okazję smakować papryczkę chili musimy zmierzyć się z ob×tym łzawieniem oraz ślinotokiem. Ponadto, ze względu na dużą zawartość witaminy C, możemy spodziewać się pobudzenia apetytu, pocenia się i nagłego ochłodzenia ciała. Za specy×czny smak papryczki chili odpowiada kapsaicyna.

  Czerwone chili zawierają dużo witaminy C, E i prowitaminy A (karoten). Posiadają również, witaminy z grupy B i B6, błonnik oraz antyoksydanty. Są one bogate w potas, magnez oraz żelazo. Spożycie niewielkiej ilości kapsaicyny powoduje szybszą przemianę materii co przyczynia się do spalania większej ilości kalorii. Ponadto, chili działa przeciwzapalnie, antyrakowo, zapobiega przeziębieniom, wpływa korzystnie na układ pokarmowy, wspomaga układ krążenia i jest naturalnym lekiem przeciwbólowym.

  Jak „ugasić” ostrość chili?

  Ostrość spowodowaną kapsaicyną możemy ugasić jedynie tłuszczem. Dlaczego? Ponieważ ten alkaloid jest nierozpuszczalny w wodzie i alkoholu, a jedynie w tłuszczach. Zachęcam więc do spożycia oliwy, masła, jogurtu bądź mleka po skosztowaniu dania z zawartością kapsaicyny.

  Ciekawostki – czyli co warto wiedzieć

  • Chili jest świetnym zamiennikiem soli i tłuszczów w naszej diecie
  • Papryczka chroni przed skutkami zażywania aspiryny
  • Spożywanie chili może być uzależniające, po zjedzeniu papryczki organizm produkuje endor×ny, które działaniem przypominają mor×nę
  • Po spożywaniu coraz większych ilości chili ich ostrość „łagodnieje”
  • Chili jako przyprawa jest na 2-gim miejscu, tuż za solą jako produkt najpopularniejszy
  • Chili hamuje apetyt na słodkości i tłuszcze

  Pamiętaj, przed wyborem papryczki chili sprawdź jej ostrość (SHU)

  Chili chili nierówne. Niektóre odmiany „ostrej” papryki bez mrugnięcia okiem zjadają nawet średnio zaprawione w bojach dzieci, z innymi problem mają najwięksi twardziele. Do określenia ostrości służy skala Scoville’a. Pieprz czy peperoni mają od 100 do 500 SHU, jalapeno od 2500 do 8000 jednostek. Najostrzejsza z dotychczas wyhodowanych papryk ma aż 1,5 mln SHU, przy czym na poziomie 5 mln plasuje się gaz pieprzowy, a 15 mln czysta kapsaicyna

  No dobrze, ale co w praktyce oznacza to 1,5 miliona SHU? Naukowcy przekonali się na własnej skórze(!) przy okazji badań odmiany „Trinidad MorugaScorpion” – obecnie drugiej pod względem ostrości papryki świata. Jej 1,2 miliona SHU okazało się wystarczające, by papryczka „przegryzła” się przez lateksowe rękawiczki badacza! Mimo to znaleźli się chętni do degustacji. Według ich relacji „to coś, co rośnie, rośnie i rośnie aż staje się absolutnie nie do zniesienia”

  Zródła :
  www.joemonster.org
  www.gotujemy.pl

  gmina jedlińskGmina Jedlińsk gmina przysuchaGmina Przysucha gmina przytykGmina Przytyk gmina wieniawaGmina Wieniawa Gmina Wolanów  gmina zakrzewGmina Zakrzew mazowiecka izba rolniczaMazowiecka Izba Rolnicza  Mazowiecki Oddział Doradztwa RolniczegoMazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego  Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa RolnegoCentrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego  Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej PolskiejZrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

  Skip to content