Przejdź do treści

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Panu Antoniemu Kwietniewskiemu

    Do Polski papryka trafiła prawie 35 lat temu, a pierwsze jej uprawy ulokowane zostały na terenie gminy Przytyk. Prekursorem uprawy był Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej (gmina Przytyk), który sprowadził do Polski paprykę w 1982 roku. W roku następnym uprawę tego warzywa pod tunelami rozpoczęły również inne osoby z gminy Przytyk (m.in. Stanisław Kowalski z Woli Wrzeszczowskiej, Teofil Adach z Woli Grabowskiej oraz Tadeusz Łaski z Woli Wrzeszczowskiej), a w latach późniejszych papryka trafiła również do pobliskich gmin.

    W latach 80-tych papryka była najbardziej dochodową uprawą i prawie cała produkcja sprzedawana była na rynkach hurtowych i w detalu. Drewniane konstrukcje tuneli były stosunkowo tanią inwestycją i łatwą do wykonania przez każdego rolnika. Sukces ekonomiczny tej uprawy w latach 80-tych spowodował bardzo szybki wzrost uprawy papryki w całym regionie. Dlatego też, na skutek bardzo dużej produkcji tego warzywa – gmina Przytyk wraz z okolicznymi gminami: Potworów, Rusinów, Klwów nazwane zostały „paprykowym zagłębiem”

    gmina jedlińskGmina Jedlińsk gmina przysuchaGmina Przysucha gmina przytykGmina Przytyk gmina wieniawaGmina Wieniawa Gmina Wolanów  gmina zakrzewGmina Zakrzew mazowiecka izba rolniczaMazowiecka Izba Rolnicza  Mazowiecki Oddział Doradztwa RolniczegoMazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego  Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa RolnegoCentrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego  Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej PolskiejZrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

    Skip to content