Przejdź do treści

LGD Razem dla Radomki reprezentowało Mazowsze na Dożynkach Prezydenckich w Spale

  Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Wsi Radomskiej było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” znajdowało się w Miasteczku Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentowało każde z 16 województw. Odwiedziło nas wielu znakomitych gości, europosłów, posłów, przedstawicieli krajowych organizacji rolniczych, na czele z Prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Janem Krzysztofem Ardanowskim, którzy skosztowali przygotowanych przez nas specjałów z „Papryki Przytyckiej”. Obecni na stoisku byli również przedstawiciele samorządów z terenu LGD – Wójt gminy Zakrzew Sławomir Białkowski, oraz Wójt gminy Wieniawa – Krzysztof Sobczak.

  Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, w tym konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP. Mazowsze reprezentował wieniec przygotowany przez sołectwo Bartodzieje (gmina Tczów, powiat zwoleński). Dostępny dla wszystkich był Gościniec Prezydencki, a także stoiska promocyjne poszczególnych gmin powiatu tomaszowskiego. W Miasteczku Regionów znalazł się kiermasz tradycyjnych specjałów, stoiska poszczególnych województw i występy zespołów ludowych.

  Na naszym stoisku goście mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać muzyki wykonywanej przez kapele ludową Zdzisława Kwapińskiego, czy porozmawiać z doradcami rolnymi z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Oddział Radom na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki Przytyckiej, kołacz z papryką, klops z papryką, leczo, papryka marynowana, chleb z papryką i wiele innych potraw przygotowanych na bazie papryki.

  Zaprezentowaliśmy wyjątkowe wyroby i wiodących producentów z naszego regionu m.in. producentów naturalnie mętnego soku – Smaczek z Doliny Radomki – Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewicz z Komorowa, Piekarnię Wacyn – producentów tradycyjnego i naturalnego pieczywa, miody z Pasieki Murawscy – Łukasza Murawskiego, Catering Camelot Pani Elżbiety Bień, która wytwarza dżem z papryki, smalec z papryką i masło z papryką. Pysznym leczo i kołaczem, oraz klopsem z papryką częstowały Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”. Różne odmiany papryki przedstawiły Gospodarstwo Rolnicze Ewy Rogulskiej z Jabłonnej (gmina Przytyk) oraz Gospodarstwo Rolnicze Małgorzaty Hadas z Pogroszyna (gmina Wieniawa).

  Udział w Dożynkach Prezydenckich współfinansowany jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania publicznego „Produkty tradycyjne i lokalne Doliny Radomki – w Sieci”.

  Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” dziękuje wszystkim organizacjom i osobom fizycznym, którzy przyczynili się także do organizacji stosika województwa mazowieckiego: Gminie Wolanów, Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju wsi Bierwce i okolic, Centrum Doradztwa Rolniczego – Oddział Radom, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Oddział Radom oraz obecnym na stoisku wystawcom i podmiotom.

  gmina jedlińskGmina Jedlińsk gmina przysuchaGmina Przysucha gmina przytykGmina Przytyk gmina wieniawaGmina Wieniawa Gmina Wolanów  gmina zakrzewGmina Zakrzew mazowiecka izba rolniczaMazowiecka Izba Rolnicza  Mazowiecki Oddział Doradztwa RolniczegoMazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego  Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa RolnegoCentrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego  Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej PolskiejZrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

  Skip to content