Przejdź do treści

Papryka przytycka wyróżnikiem turystyki kulinarnej Doliny Radomki. Relacja z inicjatywy dofinansowanej przez LGD „Razem dla Radomki”

  Celem realizacji projektu była promocja dziedzictwa kulturowego obszaru i marki obszaru południowej części województwa Mazowieckiego, w tym gmin: Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew w oparciu o produkt budujący rozwój turystyki kulinarnej obszaru – paprykę przytycką.

  W ramach realizacji projektu Przeprowadzono konkurs kulinarny na najlepsze danie z papryką. Konkurs miał otwarty charakter i skierowany został do wszystkich mieszkańców południowej części województwa Mazowieckiego, w tym gmin: Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew, przedmiotem konkursu była promocja dań z papryką. Konkurs był zaproszeniem do zaprezentowania potraw sporządzonych w oparciu o produkt tradycyjny Paprykę Przytycką, jednakże w nowoczesnym i nowatorskim wydaniu. Formuła taka, była dobrym sposobem na połączenie kuchni tradycyjnej z nowoczesnością, oraz pomogła w wyszukaniu dań lokalnych mogących stać się wizytówką obszaru Doliny Radomki jak i Południowego Mazowsza. Konkurs miał dwuetapowy przebieg, a jego finał miał miejsce w dniu 20.08.2023 na Ogólnopolskich Targach Papryki w Przytyku, w którym nastąpiła prezentacja przed Komisją Konkursową i publicznością zwycięzców oraz rozdanie nagród. Na stoisku zaprezentowanych zostało 14 potraw konkursowych, zgłoszonych przez 10 podmiotów. Potrawy degustowała i oceniła komisja konkursowa w trzyosobowym składzie: Wojciech Wrzecion – przedstawiciel zarządu LGD, Elżbieta Bień – przedstawicielka lokalnej gastronomii, oraz Małgorzata Kopycka – przedstawicielka organizatora konkursu. Jury przyznało 2 nagrody główne w wysokości 1000 zł, oraz 5 wyróżnień w wysokości 500 zł. Nagrody w postaci kart prezentowych RTV/AGD zostały wręczone przez prezesa LGD Cezarego Nowka oraz wójta gminy Przytyk Dariusza Wołczyńskiego na scenie głównej. Nagrody główne zdobyły: Róże z farszem paprykowo-mięsnym na kremie z papryki – przygotowane przez Panie z  Koła Gospodyń Wiejskich „Z Wichrowego Wzgórza” w Jakubowie, oraz  Pulpety z indyka faszerowane pieczoną papryką w sosie paprykowym – zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich Milowianki z Milejowic, a przyrządzony przez Panią Alicję Kurman.

  Wyróżnienia w konkursie zostały przyznane za: Nalewkę „Czereśniowe chili”, dla KGW z Ludwikowa, Zupę krem z papryki i cukinii dla KGW Skrzyńsko, Chłodnik z papryką i melonem dla Pani Patrycji Witkowskiej, Wegetariańskie leczo z kurkami dla Pani Anety Woźniak, oraz Sos słodko-kwaśny dla KGW z Ludwikowa.

  Konkurs służył także upowszechnianiu turystyki kulinarnej w oparciu o  produkt tradycyjny jakim jest Papryka Przytycka.

  Na Ogólnopolskich Targach Papryki w Przytyku w dniu 20.08.2023 byliśmy obecni także ze stoiskiem promującym paprykę przytycką, która jest wyróżnikiem regionu i w oparciu o którą wspieramy i budujemy turystykę kulinarna obszaru. Wydarzenie to odwiedziło kilka tysięcy osób. Na stoisku promowaliśmy produkt tradycyjny „Paprykę Przytycką” oraz pozostałe produkty tradycyjne i produkty wytwarzane przez producentów produktów tradycyjnych i lokalnych zrzeszonych na Szlaku Kulinarnym Doliny Radomki. Była to okazja do wypromowania marki produktów, a przede wszystkim do zaprezentowania się najlepszych produktów i producentów, którzy zaprezentują swoje wytwory, kreując ich rozwój, poprzez znajdowanie nowych odbiorców na szlaku kulinarnym.  Odwiedzający Targi Papryki goście mieli niepowtarzalną okazję degustacji pieczywa z Piekarni Wacyn Ewa Brzezińska Andrzej Karczewski, wędlin z Gospodarstwa Rolnego Pysiaków ze Zdziechowa, soków i jabłek z Gospodarstwa Sadowniczego Moniki Bankiewicz z Komorowa, papryki w różnych odmianach i kolorach oraz dżemu z papryki od Camelot Catering Elżbiety Bień z Cerekwi. Wszystkie produkty wystawione były na stoisku wystawienniczo-degustacyjnym. Na stoisku prócz produktów degustacyjnych były także wydawnictwa i gadżety promujące produkty tradycyjne i lokalne nierozerwalnie związane z turystyką. Działanie to miało otwarty charakter i skierowane było do wszystkich odwiedzających Targi Papryki w Przytyku.

  Opracowana i utworzona została zakładka promująca dania z papryki przytyckiej jako wyróżnika regionu Południowego Mazowsza w kontekście turystyki kulinarnej obszaru. Zebrane zostały w niej informacje dotyczące potraw nagrodzonych we wszystkich konkursach kulinarnych na najlepsze danie z papryką, których finał miał miejsce na Targach Papryki w Przytyku. Nagrodzone potrawy zostały opublikowane (zostały przedstawione przepisy na potrawy), oraz nagrodzeni laureaci w podziale na poszczególne lata. Zakładka została utworzona na stronie lidera projektu tu: http://saoradomka.pl/najlepsze-dania-z-papryki/ . Zapraszamy do korzystania z zamieszczonych przepisów.

  Skip to content