Ochrona papryki przed szkodnikami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Na papryce występuje wiele gatunków szkodników wyrządzających szkody o znaczeniu gospodarczym.
W obiektach ogrzewanych (szklarnie i tunele foliowe) powszechnie występują:
- mszyce (brzoskwiniowa Myzus persicae, ziemniaczana smugowa Macrosiphum euphorbiae),
- wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci),
- wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis),
- przędziorek chmielowiec(Tetranychus urticae)
- przędziorek szklarniowiec (T. cinnabaribnus),
- miniarka psiankowianka (Liriomyza bryoniae).
Szkodniki te uszkadzają głównie liście. Przy masowym wystąpieniu opanowują także kwiaty, łodygi i owoce. W strefie korzeniowej występują ziemiórki (Sciaridae) i skoczogonki (Colembolla).
W Polsce, około 90% powierzchni upraw papryki przypada na produkcję polową i w nieogrzewanych tunelach foliowych. Są one lokalizowane na gruntach ornych, przeważnie w pobliżu zabudowań. Konsekwencją tego sposobu produkcji jest obecność znacznie większej liczby gatunków szkodników niż w szklarniach.
Oprócz wyżej wymienionych gatunków (za wyjątkiem wciornastka zachodniego, przędziorka szklarniowca i miniarki psiankowianki), w tunelach foliowych masowo mogą wystąpić, uszkadzające liście: miniarka niewybredka (Phytomyza atricornis), miniarka powszechnianka (Liriomyza strigata), gąsienice piętnówek (Mamestra spp.), błyszczki jarzynówki (Plusia gamma) lub paciepnicy ziemniaczanej (Hydroecia micacea) oraz szkodniki glebowe (rolnice, drutowce i pędraki), a także skoczogonki. W ostatnich latach istotne szkody wyrządzają zmieniki (Lygus spp.), a zwłaszcza zmienik lucernowiec (Lygus rugulipennis). Zmieniki nakłuwają zawiązki, w wyniku czego w okresie wybarwiania, na powierzchni owocu pozostają zielone otoczki.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego

Mamy nadzieję, że wśród miłośników fotografii znajdą się również pasjonaci kuchni mazowieckiej, którzy potraktują konkurs jako zabawę smakiem, światłem i kompozycją. Celem konkursu jest bowiem upowszechnienie mody na fotografię kulinarną jako formę podróży przez świat pełen smakołyków kuchni mazowieckiej, kolorów i struktur.
Kategorie w których możecie nadsyłać zdjęcia:
- „Lista Produktów Tradycyjnych” – tematem kategorii jest hasło, które stanowi podstawę do dowolnej interpretacji przedstawienia: produktu, potrawy lub napoju wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych z regionu Mazowsza https://www.gov.pl/web/rolnictwo/woj-mazowieckie,
- „Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze” – tematem kategorii są: produkty, potrawy lub napoje posiadające logotyp Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze (wykaz produktów z certyfikatem logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze do pobrania na stronie https://www.mazovia.pl/rolnictwo/dziedzictwo-kulinarne/art,1,siec-dziedzictwa-kulinarnego-mazowsze.html).
Swoje pomysły wraz z wypełnionym formularzem konkursu nadsyłajcie mailowo na adres fotografiakulinarna@mazovia.pl
Szczegółowe informacje – pod numerem telefonu 22 59 79 146
- Regulamin konkursu
- Formularz dotyczący osób pełnoletnich- do wypełnienia i do wysłania
- Formularz dotyczący osób niepełnoletnich – do wypełnienia i do wysłania

Kalendarz 2021
Prezentujemy Państwu kalendarz na 2021 rok promujący lokalne dziedzictwo kulinarne Szlaku Kulinarnego Doliny Radomki.

Ruszyły konsultacje projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej
Do 15 lutego 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem i zgłaszania uwag.

Konkurs na Najlepsze Produkty Tradycyjne i Lokalne w Dolinie Radomki
Zapraszamy Państwa do udziału w knkursie na Najlepsze Produkty Tradycyjne i Lokalne w Dolinie Radomki

Najlepsze przepisy kulinarne w konkursie kulinarnym “Na najlepszą potrawę lokalna przygotowaną z papryką”
Prezentujemy ciekawe przepisy kulinarne nagrodzone/wyróżnione w konkursie kulinarnym Na najlepszą potrawę lokalna przygotowaną z papryką. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie “Razem dla Radomki” i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej “RADOMKA” – edycja 2020.

Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego na najlepsze dania i potrawy z papryką
Konkurs został rozstrzygnięty w piątek 23 października 2020 r., podczas II Gali Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Przysusze. Wszystkie potrawy zostały zaprezentowane i poddane ocenie komisji konkursowej.

Apetyt na paprykę rośnie
Zachecamy do zapoznania się z artykułem “Apetyt na paprykę rośnie” w najnowszym numerze Mazowsze serce Polski.

Konkurs Kulinarny na najlepsze dania i potrawy z papryką.
SAO „Radomka” wraz z LGD „Razem dla Radomki” zapraszają do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryką.

Dzień dobry TVN i Mikołaj Rey z wizytą w gminie Przytyk
Dzień Dobry TVN ze znanym kucharzem Mikołajem Reyem przyjechali do gminy Przytyka odwiedzić zespół Wrzosowianki i skosztować przepysznych produktów dań przygotowywanych z papryki przytyckiej.

Nabór do Mazowieckiego Konkursu Fotografii Kulinarnej wydłużony do 30 września 2020 r.
Mamy nadzieję, że wśród miłośników fotografii znajdą się również pasjonaci kuchni mazowieckiej, którzy potraktują konkurs jako zabawę smakiem, światłem i kompozycją. Celem konkursu jest bowiem upowszechnienie mody na fotografię kulinarną jako formę podróży przez świat pełen smakołyków kuchni mazowieckiej, kolorów i struktur.

Polski EBazarek
Polskiebazarek.pl jest odpowiedzią na utrudnienia występujące w dobie koronawirusa z tradycyjnym sposobem sprzedaży produktów – pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów przez rolników i producentów żywności z konsumentami.