dofinansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

produkt tradycyjny

Konkurs kulinarny

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze potrawy z papryki

Konkurs na najlepsze potrawy z papryki został rozstrzygnięty w niedzielę 18 sierpnia 2013. Uroczyste wręczenie laurów oraz wyróżnień Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” odbyło się podczas XIV Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku.

Celem konkursu kulinarnego jest kultywowanie i propagowanie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej południowego Mazowsza; promowanie produktu tradycyjnego jakim jest Papryka Przytycka, jak również wyszukanie potraw lokalnych, mogących stać się wizytówką obszaru gmin tworzonych przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”.

Spośród licznych zgłoszeń na przepyszne dania z papryki, jury przyznało 3 główne nagrody i 3 wyróżnienia, które zostały wręczone przez Dariusza Wołczyńskiego – Wójta gminy Przytyk, oraz Cezarego Adama Nowek – Prezesa Zarządu LGD „Razem dla Radomki”. Główne nagrody – „Laury Stowarzyszenia Razem dla Radomki” zostały przyznane: Pani Renacie Kot z Radomia za szybką sałatkę z kurczakiem (w kategorii dania zimne); Pani Renacie Bieniek z Kowalanki za Paprykowe cztery pory roku (w kategorii dania gorące). Najlepszym przetworem z papryki uznano – Dżem z czerwonej papryki, który przygotowała Pani Barbara Wąsik z Radomia. Dodatkowo wyróżniono – Stowarzyszenie „Wrzosowisko” z Wrzosu, Stowarzyszenie „Rozwoju Wsi Bierwiec i Okolic”, oraz Panią Agnieszce Czubak z Wrzosu.

Przepisy na dania z Papryki – Paprykowe Cztery Pory Roku

paprykowe cztery pory rokuPrzedstawiamy przepis na danie o nazwie 'Paprykowe Cztery Pory Roku” – przygotowany przez panią Monikę Bieniek z Kowalanki (gmina Wolanów) – która otrzymała pierwsze miejsce w naszym konkursie w kategorii dania ciepłe.

Składniki: 2 polędwiczki wieprzowe, 1 papryka czerwona, 1 papryka zielona, 1 papryka żółta, 1 papryka biała, 2 średnie cebule, olej do smażenia.

Przyprawy: pieprz, sól, papryka słodka, papryka ostra, papryczka chili.

Sposób przygotowania: Polędwiczki oprószyć solą, pieprzem i papryką słodką i usmażyć w całości a rozgrzanym oleju. Papryki przekroić, usunąć gniazda nasienne i pokroić w cienkie paski. Cebule obrać, przekroić na pół i pokroić. Paprykę i cebulę udusić na oleju, posolić, popieprzyć i doprawić słodką i ostrą papryką mieloną. Polędwiczki przełożyć do papryki i jeszcze chwilę dusić. Polędwiczki wyjąć, pokroić w plastry, każdy z nich przedzielić uduszona papryką.

Danie najlepiej podać z kaszą jaglaną oraz sałatką z pomidorów. Smacznego!

Przepisy na Dania z Papryki – Dżem z Czerwonej Papryki

dżem z paprykiPrezentujemy przepis na oryginalny przetwór – „Dżem z Czerwonej Papryki”, przygotowany przez Panią Barbarę Wąsik z Radomia – który zajął pierwsze miejsce w naszym konkursie w kategorii przetwory i nalewki.

Składniki: 1 kg papryki czerwonej, 2 cytryny (skórka + sok) lub 2 pomarańcze (skórka + sok), ok 1 kg cukru kryształ, 3 goździki, 2-3 cm kory cynamonu, szczypta soli.

Sposób przygotowania: Paprykę umyć, osaczyć, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w kostkę i przepuścić przez maszynkę do mięsa. Do masy paprykowej dodać tyle cukru ile zaważy zmielona papryka. Smażymy w płaskim rondlu o grubym dnie, na małym ogniu 10 min stale mieszając drewnianą łyżką aby nie przywarł do dna. Do podgrzanej masy paprykowej dodać sok z cytryn i cynamon. Gotujemy na małym ogniu mieszając aż dżem zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodajemy zmielone goździki i skórkę startą z 2 cytryn. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych suchych słoików. Dokładnie zakręcamy. Pasteryzujemy ok 20 min.

Smacznego!

Przepisy na Dania z Papryki – Szybka sałatka z kurczakiem

sałatka z kurczakiem i paprykąPrezentujemy przepis na oryginalne i szybkie danie – „Szybka sałatka z kurczakiem”, przygotowany przez Panią Renatę Kot z Radomia – który zajął pierwsze miejsce w naszym konkursie w kategorii dania zimne.

Składniki: 200 – 250 g filetów z kurczaka, 2 płaskie łyżeczki przyprawy Taco*,1 łyżeczka oleju (użyłam z pestek winogron), 1 szklanki gorącej wody, 4 garście sałaty – u mnie strzępiasta, ale można skorzystać z mieszanek, 1 pomidora, 8 plasterków świeżego ogórka, 1 małej czerwonej papryki, 1 czerwonej cebuli

Sos: 2 łyżki oliwy, 1 łyżki octu winnego, 1 łyżeczki płynnego miodu (użyłam lipowego), 1 łyżeczki musztardy Dijon, szczypta soli, kolorowy pieprz, opcjonalnie ulubione zioła

Smacznego!

Konkurs kulinarny

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „RADOMKA wspólnie z partnerem Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki” zaprasza lokalnych liderów, mieszkańców obszaru, stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, grupy nieformalne, do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryką.

W konkursie mogą wziąć udział podmioty, których terenem zamieszkania i/lub działania jest obszar wiejski południowej części województwa mazowieckiego, teren powiatów: radomskiego, przysuskiego i zwoleńskiego:. Uczestnicy konkursu mogą przygotować i przesłać przepisy na max. 2 potrawy spośród takich kategorii jak:

  • I danie gorące z papryką,
  • II danie zimne z papryka,
  • III przetwory (i nalewki) z papryką.

Przy ocenie potraw będą brane pod uwagę następujące kryteria: smak potrawy, regionalność, podanie potrawy, pracochłonność wykonania potrawy, nowatorski i nowoczesny charakter potrawy. Oceny dokona profesjonalne trzyosobowe jury. Zwycięzcom z każdej z kategorii przekazane zostaną nagrody w łącznej wysokości 4 500 zł, w postaci bonów do realizacji w sklepie RTV/AGD.

Formularze zgłoszeniowe oraz przepisy prosimy nadsyłać drogą e-mail na adres: zarzad@razemdlaradomki.pl lub lgd@razemdlaradomki.pl. Na zgłoszenia czekamy do 15.08.2023 r.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dniu 20 sierpnia 2023 podczas Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku.

Więcej informacji, wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdą Państwo tu:

REGULAMIN KONKURSU

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Moc Polskich Warzyw – Warzywa ciepłolubne na stole i w słoikach

Moc Polskich Warzyw – Warzywa ciepłolubne na stole i w słoikach

Warzywa ciepłolubne na stole i w słoikach: garść pomysłów na wykorzystanie sezonu na papryki, cukinie i bakłażany. Początek jesieni to wspaniały kulinarnie sezon na pyszne, soczyste polskie warzywa ciepłolubne takie jak papryki, cukinie i bakłażany. Ich różnorodność...

PRZEPISY KULINARNE

papryka z miodem
ogórki konserwowe z papryą
papryka z cebulą i burakiem
dzem z czerwoenj papryki