produkt tradycyjny

Konkurs Kulinarny na najlepsze danie z papryką.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Razem dla Radomki” z siedzibą w Janiszewie zaprasza lokalnych liderów, mieszkańców obszaru, stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, grupy nieformalne, do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryką.

W konkursie mogą wziąć udział podmioty, których terenem zamieszkania i/lub działania jest obszar wiejski Południowego Mazowsza teren powiatów radomskiego, przysuskiego i zwoleńskiego:. Uczestnicy konkursu mogą przygotować i przesłać przepisy na max. 2 potrawy spośród takich kategorii jak:

  •       I danie gorące z papryką,
  •       II danie zimne z papryka,
  •       III przetwory (i nalewki) z papryką.

Przy ocenie potraw będą brane pod uwagę następujące kryteria: smak potrawy, regionalność, podanie potrawy, pracochłonność wykonania potrawy, nowatorski i nowoczesny charakter potrawy. Oceny dokona profesjonalne trzyosobowe jury. Zwycięzcom z każdej z kategorii przekazane zostaną nagrody w postaci bonów do realizacji w sklepie RTV/AGD.

Formularze zgłoszeniowe oraz przepisy prosimy nadsyłać drogą e-mail na adres: zarzad@razemdlaradomki.pl lub lgd@razemdlaradomki.pl. Na zgłoszenia czekamy do 13.08.2021 r.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w terminie podanym przez Organizatora.

Więcej informacji, wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdą Państwo tu:

REGULAMIN KONKURSU

i FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

konkurs kulinarny

OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Rozstrzygnięcie konkru na najlepsze dania z papryki

Rozstrzygnięcie konkru na najlepsze dania z papryki

Wyjątkowo pomysłowe, a przede wszystkim przepyszne potrawy przygotowane na baziepapryki zostały zgłoszone w konkursie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” i partnera projektu Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „RADOMKA” na najlepsze potrawy i...

LGD RAZEM dla RADOMKI na Dożynkach Województwa Mazowieckiego

LGD RAZEM dla RADOMKI na Dożynkach Województwa Mazowieckiego

Na stoisku zaprezentowano wyroby/produkty/dania lokalne członków Lokalnej Grupy Działania należących do Szlaku Kulinarnego DOLINY RADOMKI paprykę Przytycką z Gospodarstwa Rolnego Anny Kosuniak z Wygnanowa gmina Przytyk chleb paprykowy z Piekarni Wacyn Ewy Brzezińskiej...

PRZEPISY KULINARNE

papryka z miodem
ogórki konserwowe z papryą
papryka z cebulą i burakiem
dzem z czerwoenj papryki
Wielkość czcionki
Wersja kontastowa