LGD Razem dla Radomki na XIII Mazowieckim Kongresie Rozwoju Obszarów Wiejskich
W XIII Mazowieckim Kongresie Rozwoju Obszarów Wiejskich organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (w Zegrzu Południowym) uczestniczyło ponad 200 wójtów, starostów, przedstawicieli LGD z całego Mazowsza.
Coroczny Kongres był okazją do spotkania z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, by podsumować ostatni rok działalności, ale także podzielić się planami na najbliższą przyszłość i poznać najnowsze trendy i wyzwania dotyczące rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Kongres tradycyjnie otworzył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W części naukowej Kongresu dr inż. Leonard Milewski z Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej przedstawił uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości na wsi, a dr Andrzej Hałasiewicz (RURBAN Wieś-Miasto-Region) założenia smart villages – inteligentnych wsi – nowej szansy dla obszarów wiejskich. Dr hab. Barbara Chmielewska, prof. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego opowiedziała o sposobach włączenia społecznego seniorów na obszarach wiejskich, a Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Płockiego Jolanta Kęsicka o przeszłości i przyszłości Kół Gospodyń Wiejskich.
W sesji popołudniowej Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji Pozwoleń Zintegrowanych Marcin Podgórski przedstawił nowe obowiązki administracji samorządowej w zakresie ochrony powietrza, a kierownicy wydziałów pracujących nad PROW 2014-2020, Leader i KSOW zaprezentowali aktualne wiadomości z zakresu wdrażaniach tych programów.
LGD Razem dla Radomki zaprezentowało stoisko wystawiennicze, na którym prócz publikacji promowało lokalnych producentów i lokalne produkty m.in. Paprykę Przytycką z Gospodarstwa Rolnego Pana Mirosława Rogulskiego z Dęby w gminie Przytyk, a do degustacji dla gości
przygotowany został specjalnie na tę okazję przez Piekarnię WACYN Ewa Brzezińska , Andrzej Karczewski z Wacyna – chleb z papryką oraz przygotowany przez Panią Elżbietę Bień nasz lokalny specjał – dżem z Papryki Przytyckiej.

Aktywne NGO – ruszył konkurs na najaktywniejsze organizacje, inicjatywy, lokalnych liderów i animatorów kultury.
Konkurs skierowany jest do osób i podmiotów (organizacji pozarządowych) działających na terenie powiatu radomskiego, przysuskiego i zwoleńskiego.

Papryka przytycka wyróżnikiem turystyki kulinarnej Doliny Radomki. Relacja z inicjatywy dofinansowanej przez LGD „Razem dla Radomki”
Celem realizacji projektu była promocja dziedzictwa kulturowego obszaru i marki obszaru południowej części województwa Mazowieckiego, w tym gmin: Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew w oparciu o produkt budujący rozwój turystyki kulinarnej obszaru – paprykę przytycką.

OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Aktywne NGO – ruszył konkurs na najaktywniejsze organizacje, inicjatywy, lokalnych liderów i animatorów kultury.
Aktywne NGO – ruszył konkurs na najaktywniejsze organizacje, inicjatywy, lokalnych liderów i animatorów kultury. Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” zaprasza do udziału w czwartej edycji konkursu „Aktywne NGO” mającym na celu wybór: -najaktywniejszych organizacji...

Papryka przytycka wyróżnikiem turystyki kulinarnej Doliny Radomki. Relacja z inicjatywy dofinansowanej przez LGD „Razem dla Radomki”
Celem realizacji projektu była promocja dziedzictwa kulturowego obszaru i marki obszaru południowej części województwa Mazowieckiego, w tym gmin: Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew w oparciu o produkt budujący rozwój turystyki kulinarnej obszaru...