dofinansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

produkt tradycyjny

Konkurs LGD „Razem dla Radomki” na najlepsze dania i potrawy z papryki rozstrzygnięty

Konkurs LGD „Razem dla Radomki” na najlepsze dania i potrawy z papryki rozstrzygnięty podczas XX jubileuszowych Targów Papryki w Przytyku.

18 sierpnia 2019 w Słowikowie pod Przytykiem spotkali się na Ogólnopolskich Targach Papryki producenci, hurtownicy, handlowcy tego smacznego i wyjątkowo zdrowego warzywa. Jak zwykle była to również okazja do zabawy oraz promowania papryki. Rolnicy mieli okazję poznać oczekiwania przetwórców i producentów papryki, nowe tendencje w marketingu produktów rolnych, ale też handlu, który musi sprostać coraz większym wymaganiom.

Podczas jubileuszowych XX Targów Papryki miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze dania i potrawy przygotowane z papryki (edycja 2019). Konkurs organizowany jest cyklicznie przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”. Uczestnicy konkursu przygotowali w tym roku ciekawe i wyszukane potrawy, które cieszyły nie tylko oko, ale też wyśmienicie smakowały. Komisja konkursowa po długich obradach przyznała nagrody i wyróżnienia.
Celami konkursu są: kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej południowego Mazowsza, wyszukanie potraw regionalnych i lokalnych, mogących stać się wizytówką obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju, promowanie produktu tradycyjnego jakim jest Papryka Przytycka, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych, wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami, wspieranie lokalnej tożsamości.

Jury w konkursie przyznało trzy nagrody główne za:

  1. Piernik z paprykąprzygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i okolic;
  2. Paprykę Przytycką z serem kozim skrzyneckimprzygotowaną przez Lokalne Stowarzyszenie Kobiet ze Skrzynna;
  3. Musztardę paprykową przyrządzoną przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Na ludową nutę” z Bieniędzic;
    Wyróżnienia przypadły Pani Agnieszce Czubak za Meksykańskie ruloniki,Pani Alinie Wachnickiej za Diabelskie raciczki oraz Pani Kamili Kawińskiej za Leczo z leśną nutą i Pani Ludwice Nowak za Placuszki z papryki. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Targi to okazja do prezentacji nowości związanych z produkcją i handlem papryką.LGD „Razem dla Radomki” zaprezentowała się ze stoiskiem wystawienniczym na którym prócz publikacji promowała lokalnych producentów i lokalne produkty m.in. Paprykę Przytycką. Na targach zaprezentowano maszyny rolnicze, środki ochrony roślin, sprzedawano produkty regionalne i lokalne; takie jak miód, czy też smakołyki wytworzone na bazie Papryki Przytyckiej, która nie zapominajmy jest produktem tradycyjnym. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie dla dzieci były karuzele i dmuchane zjeżdżalnie, dla dorosłych zaś bogaty program artystyczny. Najpierw odbyła się msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku. Po nabożeństwie paprykowe święto przeniosło się do Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. Organizatorami imprezy byli tradycyjnie Wójt Gminy Przytyk oraz Starosta Radomski, patronat honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

XX Ogólnopolskie Targi Papryki trwały do późnych godzin wieczornych i zakończyły się pokazem sztucznych ogni.

OSTATNIE AKTUALNOŚCI

PRZEPISY KULINARNE

papryka z miodem
ogórki konserwowe z papryą
papryka z cebulą i burakiem
dzem z czerwoenj papryki