dofinansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

produkt tradycyjny

WYWIAD Z WÓJTEM GMINY PRZYTYK

lgd razem dla radomki

W najbliższą niedzielę odbędzie się 20 edycja największego święta papryki w naszym regionie. Z tej okazji zapraszamy Państwa na wywiad przeprowadzony z Wójtem Gminy Przytyk – Dariuszem Wołczyńskim.

Czym w skrócie są Targi Papryki?

Targi Papryki to największa impreza w Polsce dedykowana w całości papryce. Jest to nasz wspólne, regionalne święto, podczas którego z dumą pokazujemy reszcie świata nasz symbol – Paprykę Przytycką. Targi te są okazją do promocji regionu, gminy Przytyk oraz naszych producentów warzyw.

Dlaczego właśnie Targi Papryki? Jak duże znaczenie ma papryka dla naszego regionu?

Papryka jest naszym regionalnym towarem eksportowym, naszą wizytówką. To właśnie z tym warzywem kojarzą się okolice gminy Przytyk i obszar powiatu radomskiego. W naszej gminie prowadzonych jest ok. pół tysiąca gospodarstw zajmujących się uprawą papryki w tunelach foliowych. To właśnie z tego obszaru pochodzi 80% krajowej produkcji tego warzywa. Uprawa papryki zapewnia miejsca pracy mieszkańcom oraz stanowi wyróżnik na tle innych regionów Polski. Targi Papryki pozwalają jednoznacznie kojarzyć naszą gminę z tym smacznych warzywem i wzbudzają ciekawość ludzi, dzięki czemu chętniej odwiedzają oni nasz region.

Jakie jest główny cel przyświecający organizacji tak dużego przedsięwzięcia?

Głównym celem Targów Papryki jest promocja tradycyjnego produktu, jakim dla naszego regionu stała się Papryka Przytycka. Chcemy, aby dzięki Targom nasi rolnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z kupującymi ich produkty, a także do wymiany kontaktów z przedsiębiorcami i innymi producentami papryk.

Poza biznesowym kontekstem, Targi Papryki to także dzień odpoczynku i dobrej zabawy. Chcemy, aby społeczność naszej gminy miała możliwość integracji i wspólnego świętowania przy najlepszej muzyce i licznych atrakcjach, które zapewniają organizatorzy.

Do kogo skierowane jest to wydarzenie?

Targi skierowane są głównie do uprawiających paprykę i przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą tego warzywa, ale też do wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy chcą po prostu wyjątkowo spędzić czas. Chcemy, aby na to paprykowe święto do Słowikowa przyjeżdżali najwięksi gracze rynku warzywnego, co pozwoli naszym przedsiębiorcom i producentom na rozwój biznesów.

Jednocześnie Targi Papryki są skierowane do wszystkich mieszkańców gminy Przytyk i całego regionu obejmującego swoim zasięgiem dawne województwo radomskie, a także gości przybyłych z całego świata, chcących spróbować najlepszej polskiej papryki.

Czy Targi Papryki to tylko coroczna duża, regionalna impreza?

Nie, to coś więcej, to przede wszystkim ukoronowanie pracy naszych plantatorów, rolników i szansa na podziękowanie im za wyjątkową pracę, dzięki której nasz region jest rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To okazja do wspólnej zabawy, do świętowania udanych zbiorów, do rozmów i dyskusji na temat rolnictwa oraz wymiany pomysłów na prowadzenie efektywniejszej uprawy.

Targi Papryki to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego mamy okazję na spotkanie ze wszystkimi plantatorami warzyw w naszym regionie, co pozwala na lepsze zrozumienie ich potrzeb i problemów. Dzięki temu mamy pełną świadomość w jakim kierunku nasz region powinien się rozwijać, aby pomóc im w efektywniejszej pracy.

Jakie atrakcje czekają na uczestników Targów Papryki?

Oczywiście największą atrakcją naszych targów jest możliwość spróbowania licznych odmian papryki, uprawianej w ekologicznych, naturalnych warunkach. Uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć kolorowe stoiska, spróbować leczo, przygotowanego przez wybitnego kucharza, Mariusz Szweda. Jak co roku nie zabraknie również występów artystycznych. Tym razem na naszej scenie wystąpi kabaret Formacja Chatelet. Oczywiście przez cały dzień będzie towarzyszyła nam muzyka, którą zapewnią Strażacka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Moderato”, zespoły Wrzosowianki, Łobuzy oraz Mateusz Mijal, a gwiazdą wieczoru będzie Jacek Stachursky. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, dla których przygotowaliśmy występ pod tytułem „W krainie Minionków”. To będzie dzień pełen atrakcji.

Konkurs Kulinarny na najlepsze danie z papryką.

Konkurs Kulinarny na najlepsze danie z papryką.

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „RADOMKA wspólnie z partnerem Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki” zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryką.

Zapraszamy na XXII Ogólnopolskie Targi Papryki

Zapraszamy na XXII Ogólnopolskie Targi Papryki

Wójt Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński oraz Starosta Radomski Waldemar Trelka serdecznie zapraszają do udziału w XXII już edycji Ogólnopolskich Targów Papryki, które odbędą się 20 sierpnia 2023 r. na terenie Centrum w Słowikowie, Słowików 100.

PRZEPISY KULINARNE

papryka z miodem
ogórki konserwowe z papryą
papryka z cebulą i burakiem
dzem z czerwoenj papryki