dofinansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

produkt tradycyjny

Mazowsze pachnące papryką na targach w Poznaniu

Większość z Państwa, uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Eurocash dotyczącym warzyw uprawianych pod osłonami, w tym papryki, gdzie wspólnie mogliśmy zapoznać się z wymogami jakości dotyczącymi tego bardzo ważnego warzywa, zapoznać się z nową specyfikacją oraz poprzez wspólne warsztaty również praktycznie ocenialiśmy paprykę pod względem jakościowym. Był to ważny etap wzajemnej kalibracji i zrozumienia oczekiwań i możliwości jakościowych.

Obok kwestii jakości nie można zapominać o bezpieczeństwie papryki. Mając, również na uwadze problemy obserwowane w poprzednim sezonie przypominamy, że stosowanie środków produkcji musi być prowadzone zgodnie z wymogami prawa oraz producenta danego środka, a konkretny środek musi być dopuszczony do stosowania w paprykach. W tym przypadku, mamy na myśli preparat stosowany w celu przyspieszenia rozwoju i dojrzewania papryk – etefon, którzy niektórzy producenci stosują mimo, że nie jest dopuszczony w uprawach papryki. Kwestia ta jest również podnoszona w mediach.

Eurocash jako dostawca żywności musi zapewnić produkty o wysokiej jakości nie budzących wątpliwości pod względem bezpieczeństwa dla finalnych konsumentów. Nie będzie tolerancji dla niedozwolonych praktyk.

W całym sezonie paprykowym, z uwzględnieniem początku i końca sezonu będą na zlecenie Eurocash prowadzone niezależne badania laboratoryjne mające potwierdzić bezpieczeństwo kupowanych papryk, gdyż tylko takie Eurocash chce operować klientom i konsumentom. W przypadku wykrycia niedozwolonego środka w produkcie będzie on bezwzględnie wycofywany ze sprzedaży na koszt dostawcy.

Aby ustrzec się przed wprowadzaniem do obrotu niezgodnych pod względem bezpieczeństwa papryk, przesyłamy przykładowe działania, które można podjąć:

  • Przedstawienie wymogów producentom i zebranie oświadczeń potwierdzających fakt nie stosowania etefonu.
  • Przeprowadzenie niezależnych badań laboratoryjnych, na początku, w trakcie i końcówce sezonu u producentów, których papryki są dostarczane do Eurocash.
  • Stosowanie dobrej identyfikowalności, tak aby po informacji z etykiety można określić producenta, a nie tylko dzień dostawy i dostawcę.

Prosimy o poważne traktowanie powyższych uwag.

 

 

OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Moc Polskich Warzyw – Nowalijki

Moc Polskich Warzyw – Nowalijki

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Można skutecznie przeciwdziałać ich rozwojowi przez odpowiednie zmiany w stylu życia i diecie. W licznych badaniach wykazano, że dieta bogata w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze wspomagają zdrowie serca. Podczas gdy wysokie spożycie cukrów prostych i przetworzonego mięsa i tłuszczów odzwierzęcych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Film z realizacji dobrych praktyk w ramach PROW 2014-2020

Film z realizacji dobrych praktyk w ramach PROW 2014-2020

Prezentujemy film przedstawiający zrealizowane w różnych częściach kraju ciekawe i różnorodne projekty. Materiał zawierający ich realizację trwa ok. 9 min. Podjęto starania, które umożliwią zaprezentowanie filmu możliwie najszerszej grupie odbiorów, dlatego został on zrealizowany także w transkrypcji oraz w angielskiej wersji językowej.

PRZEPISY KULINARNE

papryka z miodem
ogórki konserwowe z papryą
papryka z cebulą i burakiem
dzem z czerwoenj papryki