Papryka przytycka - produkt tradycyjny.
Przedstawiamy publikację naukową pn. Papryka przytycka – produkt tradycyjny.
Przedstawiamy Państwu publikację naukową pn. „Papryka Przytycka – Produkt tradycyjny” opracowaną przez kadrę dydaktyczną ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy na zlecenie Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”. Współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla projektu “Mazowiecka Kuźnia Smaków. Promocja dziedzictwa kulinarnego obszaru Południowego Mazowsza, wpływająca na rozwój produktów tradycyjnych i regionalnych”. Opracowanie naukowe stanowi dokumentację niezbędna do przygotowania wniosku umożliwiającego otrzymanie certyfikatu unijnego dla „Papryki Przytyckiej”. W opracowaniu przestawione zostały najważniejsze informację nt. tego wyjątkowego warzywa, jego opis, klasyfikacja, charakterystyka najpopularniejszych odmian, sposób i rodzaje uprawy, wymagania glebowe, jego zastosowania, ciekawostki. Zaprezentowana została również historia uprawy papryki w Polsce i na świecie, ekonomiczne aspekty jej uprawy, charakterystyka, szczegółowy opis obszaru geograficznego uprawy Papryki Przytyckiej z wykazaniem dowodu pochodzenia i powiązania z w/w obszarem, klasyfikacja i charakterystyka obszaru, charakterystyka produkcji papryki przytyckiej w regionie, informacja o gospodarstwach, wielkości i specyfice produkcji uprawy w ostatnich latach, ciekawostki.
Papryka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z terenu Mazowsza.
To właśnie z obszaru gminy Przytyk oraz Radzanowa, Klwowa, Potworowa pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach. Papryka to jeden z najbardziej eksportowych towarów naszego regionu. Dzięki staraniom LGD “Razem dla Radomki” w dniu 28 lipca 2011 r. Papryka Przytycka znalazła się w gronie wyróżnionych produktów przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – uzyskując wpis na listę Produktów Tradycyjnych. Obecność wśród tych produktów podkreśla prawie 2 letnie przygotowania i działania promocyjne, podejmowane na rzecz budowy wizerunku produktu lokalnego, a także świadczy o wyjątkowej jakości, wyśmienitym smaku oraz wytwarzaniu zgodnym z tradycyjnymi metodami produkcji na przestrzeni ostatnich 30 lat.
Kontynuując działania związane z budową marki oraz dalszym rozwojem produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej” tak aby w efektywny sposób wpłynąć na rozwój producentów papryki w regionie przysusko-radomskim, podjęte zostało przygotowanie w/w publikacji. Opracowanie to, stanowi niezbędną dokumentację do procesu związanego z przedłożeniem dokumentacji i wniosku o zdobycie certyfikatu Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne lub Chronioną Nazwę Pochodzenia. Klasyfikacja do której zostanie zgłoszony produkt – Papryka Przytycka podjęta zostanie w 2017 roku przez grupę producentów, która wspólnie ze Stowarzyszeniem “Razem dla Radomki” odpowiadać będzie za złożenie wniosku. Autorami publikacji są osoby zawodowo zajmujące się tematyką ogrodnictwa, warzywnictwa, rolnictwa – kadra dydaktyczna z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy.
Publikacja dostępna jest pod adresem: http://razemdlaradomki.pl/dok/publikacjapapryka/index.html
OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Krótkie łańcuchy dostaw, czyli jak skrócić drogę od pola do stołu
Każdy chce kupować świeżą i niedrogą żywność. Pomysłów jak to robić jest sporo, a wszystkie gromadzą się pod hasłem “krótkie łańcuchy dostaw”!

Członkinie stowarzyszenia “Wrzosowisko” gmina Przytyk promują nasze warzywa”
„Moc Polskich Warzyw” to kampania sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

Mamy nadzieję, że wśród miłośników fotografii znajdą się również pasjonaci kuchni mazowieckiej, którzy potraktują konkurs jako zabawę smakiem, światłem i kompozycją. Celem konkursu jest bowiem upowszechnienie mody na fotografię kulinarną jako formę podróży przez świat pełen smakołyków kuchni mazowieckiej, kolorów i struktur.
Kategorie w których możecie nadsyłać zdjęcia:
- „Lista Produktów Tradycyjnych” – tematem kategorii jest hasło, które stanowi podstawę do dowolnej interpretacji przedstawienia: produktu, potrawy lub napoju wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych z regionu Mazowsza https://www.gov.pl/web/rolnictwo/woj-mazowieckie,
- „Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze” – tematem kategorii są: produkty, potrawy lub napoje posiadające logotyp Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze (wykaz produktów z certyfikatem logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze do pobrania na stronie https://www.mazovia.pl/rolnictwo/dziedzictwo-kulinarne/art,1,siec-dziedzictwa-kulinarnego-mazowsze.html).
Swoje pomysły wraz z wypełnionym formularzem konkursu nadsyłajcie mailowo na adres fotografiakulinarna@mazovia.pl
Szczegółowe informacje – pod numerem telefonu 22 59 79 146
- Regulamin konkursu
- Formularz dotyczący osób pełnoletnich- do wypełnienia i do wysłania
- Formularz dotyczący osób niepełnoletnich – do wypełnienia i do wysłania

Krótkie łańcuchy dostaw, czyli jak skrócić drogę od pola do stołu
Każdy chce kupować świeżą i niedrogą żywność. Pomysłów jak to robić jest sporo, a wszystkie gromadzą się pod hasłem “krótkie łańcuchy dostaw”!

Członkinie stowarzyszenia “Wrzosowisko” gmina Przytyk promują nasze warzywa”
„Moc Polskich Warzyw” to kampania sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

Konkurs NA NAJLEPSZE DANIA I POTRAWY DOLINY RADOMKI rozstrzygnięty!
LGD „Razem dla Radomki” bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie kulinarnym NA NAJLEPSZE DANIA I POTRAWY DOLINY RADOMKI. Uczestnicy przesłali do nas wiele interesujących przepisów na smakowite potrawy, zarówno wytrawne jak i słodkie.

Kalendarz 2021
Prezentujemy Państwu kalendarz na 2021 rok promujący lokalne dziedzictwo kulinarne Szlaku Kulinarnego Doliny Radomki.

Ruszyły konsultacje projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej
Do 15 lutego 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem i zgłaszania uwag.

Konkurs na Najlepsze Produkty Tradycyjne i Lokalne w Dolinie Radomki
Zapraszamy Państwa do udziału w knkursie na Najlepsze Produkty Tradycyjne i Lokalne w Dolinie Radomki

Najlepsze przepisy kulinarne w konkursie kulinarnym “Na najlepszą potrawę lokalna przygotowaną z papryką”
Prezentujemy ciekawe przepisy kulinarne nagrodzone/wyróżnione w konkursie kulinarnym Na najlepszą potrawę lokalna przygotowaną z papryką. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie “Razem dla Radomki” i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej “RADOMKA” – edycja 2020.

Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego na najlepsze dania i potrawy z papryką
Konkurs został rozstrzygnięty w piątek 23 października 2020 r., podczas II Gali Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Przysusze. Wszystkie potrawy zostały zaprezentowane i poddane ocenie komisji konkursowej.

Apetyt na paprykę rośnie
Zachecamy do zapoznania się z artykułem “Apetyt na paprykę rośnie” w najnowszym numerze Mazowsze serce Polski.

Konkurs Kulinarny na najlepsze dania i potrawy z papryką.
SAO „Radomka” wraz z LGD „Razem dla Radomki” zapraszają do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryką.