Papryka przytycka - produkt tradycyjny.
Przedstawiamy publikację naukową pn. Papryka przytycka – produkt tradycyjny.
Przedstawiamy Państwu publikację naukową pn. „Papryka Przytycka – Produkt tradycyjny” opracowaną przez kadrę dydaktyczną ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy na zlecenie Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”. Współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla projektu „Mazowiecka Kuźnia Smaków. Promocja dziedzictwa kulinarnego obszaru Południowego Mazowsza, wpływająca na rozwój produktów tradycyjnych i regionalnych”. Opracowanie naukowe stanowi dokumentację niezbędna do przygotowania wniosku umożliwiającego otrzymanie certyfikatu unijnego dla „Papryki Przytyckiej”. W opracowaniu przestawione zostały najważniejsze informację nt. tego wyjątkowego warzywa, jego opis, klasyfikacja, charakterystyka najpopularniejszych odmian, sposób i rodzaje uprawy, wymagania glebowe, jego zastosowania, ciekawostki. Zaprezentowana została również historia uprawy papryki w Polsce i na świecie, ekonomiczne aspekty jej uprawy, charakterystyka, szczegółowy opis obszaru geograficznego uprawy Papryki Przytyckiej z wykazaniem dowodu pochodzenia i powiązania z w/w obszarem, klasyfikacja i charakterystyka obszaru, charakterystyka produkcji papryki przytyckiej w regionie, informacja o gospodarstwach, wielkości i specyfice produkcji uprawy w ostatnich latach, ciekawostki.
Papryka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z terenu Mazowsza.
To właśnie z obszaru gminy Przytyk oraz Radzanowa, Klwowa, Potworowa pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach. Papryka to jeden z najbardziej eksportowych towarów naszego regionu. Dzięki staraniom LGD „Razem dla Radomki” w dniu 28 lipca 2011 r. Papryka Przytycka znalazła się w gronie wyróżnionych produktów przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – uzyskując wpis na listę Produktów Tradycyjnych. Obecność wśród tych produktów podkreśla prawie 2 letnie przygotowania i działania promocyjne, podejmowane na rzecz budowy wizerunku produktu lokalnego, a także świadczy o wyjątkowej jakości, wyśmienitym smaku oraz wytwarzaniu zgodnym z tradycyjnymi metodami produkcji na przestrzeni ostatnich 30 lat.
Kontynuując działania związane z budową marki oraz dalszym rozwojem produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej” tak aby w efektywny sposób wpłynąć na rozwój producentów papryki w regionie przysusko-radomskim, podjęte zostało przygotowanie w/w publikacji. Opracowanie to, stanowi niezbędną dokumentację do procesu związanego z przedłożeniem dokumentacji i wniosku o zdobycie certyfikatu Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne lub Chronioną Nazwę Pochodzenia. Klasyfikacja do której zostanie zgłoszony produkt – Papryka Przytycka podjęta zostanie w 2017 roku przez grupę producentów, która wspólnie ze Stowarzyszeniem „Razem dla Radomki” odpowiadać będzie za złożenie wniosku. Autorami publikacji są osoby zawodowo zajmujące się tematyką ogrodnictwa, warzywnictwa, rolnictwa – kadra dydaktyczna z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy.
Publikacja dostępna jest pod adresem: http://razemdlaradomki.pl/dok/publikacjapapryka/index.html
OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Papryka przytycka wyróżnikiem turystyki kulinarnej Doliny Radomki. Relacja z inicjatywy dofinansowanej przez LGD „Razem dla Radomki”
Celem realizacji projektu była promocja dziedzictwa kulturowego obszaru i marki obszaru południowej części województwa Mazowieckiego, w tym gmin: Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew w oparciu o produkt budujący rozwój turystyki kulinarnej obszaru – paprykę przytycką.

Moc Polskich Warzyw – Warzywa ciepłolubne na stole i w słoikach
Początek jesieni to wspaniały kulinarnie sezon na pyszne, soczyste polskie warzywa ciepłolubne takie jak papryki, cukinie i bakłażany. Ich różnorodność smaków i kolorów zachęca do eksperymentów w kuchni. Jak najlepiej wykorzystać te warzywa w jesiennych przepisach i zachować ich moc je na zimę? Oto kilka pomysłów!
Papryka przytycka – produkt tradycyjny.
Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „RADOMKA wspólnie z partnerem Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki” zaprasza lokalnych liderów, mieszkańców obszaru, stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, grupy nieformalne, do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryką.
W konkursie mogą wziąć udział podmioty, których terenem zamieszkania i/lub działania jest obszar wiejski południowej części województwa mazowieckiego, teren powiatów: radomskiego, przysuskiego i zwoleńskiego:. Uczestnicy konkursu mogą przygotować i przesłać przepisy na max. 2 potrawy spośród takich kategorii jak:
- I danie gorące z papryką,
- II danie zimne z papryka,
- III przetwory (i nalewki) z papryką.
Przy ocenie potraw będą brane pod uwagę następujące kryteria: smak potrawy, regionalność, podanie potrawy, pracochłonność wykonania potrawy, nowatorski i nowoczesny charakter potrawy. Oceny dokona profesjonalne trzyosobowe jury. Zwycięzcom z każdej z kategorii przekazane zostaną nagrody w łącznej wysokości 4 500 zł, w postaci bonów do realizacji w sklepie RTV/AGD.
Formularze zgłoszeniowe oraz przepisy prosimy nadsyłać drogą e-mail na adres: zarzad@razemdlaradomki.pl lub lgd@razemdlaradomki.pl. Na zgłoszenia czekamy do 15.08.2023 r.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dniu 20 sierpnia 2023 podczas Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku.
Więcej informacji, wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdą Państwo tu:

OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Papryka przytycka wyróżnikiem turystyki kulinarnej Doliny Radomki. Relacja z inicjatywy dofinansowanej przez LGD „Razem dla Radomki”
Celem realizacji projektu była promocja dziedzictwa kulturowego obszaru i marki obszaru południowej części województwa Mazowieckiego, w tym gmin: Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew w oparciu o produkt budujący rozwój turystyki kulinarnej obszaru...

Moc Polskich Warzyw – Warzywa ciepłolubne na stole i w słoikach
Warzywa ciepłolubne na stole i w słoikach: garść pomysłów na wykorzystanie sezonu na papryki, cukinie i bakłażany. Początek jesieni to wspaniały kulinarnie sezon na pyszne, soczyste polskie warzywa ciepłolubne takie jak papryki, cukinie i bakłażany. Ich różnorodność...