produkt tradycyjny

Mazowsze pachnące papryką na targach w Poznaniu

Większość z Państwa, uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Eurocash dotyczącym warzyw uprawianych pod osłonami, w tym papryki, gdzie wspólnie mogliśmy zapoznać się z wymogami jakości dotyczącymi tego bardzo ważnego warzywa, zapoznać się z nową specyfikacją oraz poprzez wspólne warsztaty również praktycznie ocenialiśmy paprykę pod względem jakościowym. Był to ważny etap wzajemnej kalibracji i zrozumienia oczekiwań i możliwości jakościowych.

Obok kwestii jakości nie można zapominać o bezpieczeństwie papryki. Mając, również na uwadze problemy obserwowane w poprzednim sezonie przypominamy, że stosowanie środków produkcji musi być prowadzone zgodnie z wymogami prawa oraz producenta danego środka, a konkretny środek musi być dopuszczony do stosowania w paprykach. W tym przypadku, mamy na myśli preparat stosowany w celu przyspieszenia rozwoju i dojrzewania papryk – etefon, którzy niektórzy producenci stosują mimo, że nie jest dopuszczony w uprawach papryki. Kwestia ta jest również podnoszona w mediach.

Eurocash jako dostawca żywności musi zapewnić produkty o wysokiej jakości nie budzących wątpliwości pod względem bezpieczeństwa dla finalnych konsumentów. Nie będzie tolerancji dla niedozwolonych praktyk.

W całym sezonie paprykowym, z uwzględnieniem początku i końca sezonu będą na zlecenie Eurocash prowadzone niezależne badania laboratoryjne mające potwierdzić bezpieczeństwo kupowanych papryk, gdyż tylko takie Eurocash chce operować klientom i konsumentom. W przypadku wykrycia niedozwolonego środka w produkcie będzie on bezwzględnie wycofywany ze sprzedaży na koszt dostawcy.

Aby ustrzec się przed wprowadzaniem do obrotu niezgodnych pod względem bezpieczeństwa papryk, przesyłamy przykładowe działania, które można podjąć:

  • Przedstawienie wymogów producentom i zebranie oświadczeń potwierdzających fakt nie stosowania etefonu.
  • Przeprowadzenie niezależnych badań laboratoryjnych, na początku, w trakcie i końcówce sezonu u producentów, których papryki są dostarczane do Eurocash.
  • Stosowanie dobrej identyfikowalności, tak aby po informacji z etykiety można określić producenta, a nie tylko dzień dostawy i dostawcę.

Prosimy o poważne traktowanie powyższych uwag.

 

 

OSTATNIE AKTUALNOŚCI

Konkurs kulinarny

Konkurs kulinarny

  Konkurs Kulinarny na najlepsze dania i potrawy z papryki. (edycja 2019r) Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" (LGD) z siedzibą w Janiszewie zaprasza osoby prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, lokale gastronomiczne, przedsiębiorców, organizacje...

XX Ogólnopolskie Targi Papryki

XX Ogólnopolskie Targi Papryki

Już 18.08.2019r. na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie odbędą się XX Ogólnopolskie Targi Papryki, na których jak co roku wystawcy i przedsiębiorcy różnych branż  będą mogli zaprezentować swoje ekspozycje. Firmy zainteresowane  wzięciem...

Wszystkie smaki i kolory papryki, cukinii i bakłażana

Wszystkie smaki i kolory papryki, cukinii i bakłażana

Zrzeszenie Producentów Papryki RP zaprasza na spotkanie inaugurujące kampanię „Wszystkie smaki i kolory papryki, cukinii i bakłażana”, której celem głównym jest promocja polskich warzyw z południa Mazowsza. W trakcie spotkania swoje stoiska zaprezentują Lokalne Koła...

Wieprzowina w kapuście na ostro

Wieprzowina w kapuście na ostro

Wieprzowina w kapuście na ostro SKŁADNIKI POTRAWY 1,5 kg wieprzowiny 60 dag kapusty włoskiej 50 dag czerwonej papryki 30 dag pietruszki 2 papryczki chili 2 ząbki czosnku 4 łyżki oliwy 2 łyżki mielonej słodkiej papryki 3 płaskie łyżki mąki sól [DISPLAY_ULTIMATE_PLUS]...

PRZEPISY KULINARNE

papryka z miodem
ogórki konserwowe z papryą
papryka z cebulą i burakiem
dzem z czerwoenj papryki
Wielkość czcionki
Wersja kontastowa